Ova izrazito teška godina prilazi kraju i odlučila sam je ispratiti jednim od onih “najbolje od pročitanog” tekstova, jer sam htjela završiti na pozitivnoj noti. Izdvojila sam za svaki mjesec osobnog favorita, što je bilo izrazito teško, jer ima mjeseci u kojima mi je nekoliko naslova bilo fantastično, dok sam u drugim bila izrazito pasivna po pitanju čitanja (ili previše zaposlena oko nečeg drugog). Ali uspjela sam za svaki mjesec izabrati nešto, a neki naslovi oko kojih sam se dvoumila su završili u mojem odabiru za online časopis Morina kutija.
A sad, bez puno odugovlačenja, moji najdraži naslovi.
1. Sječanj: Saga, vol. 2 (Brian K. Vaughan, Fiona Staples)
2020. godinu nisam baš započela s puno pročitanih naslova, ali jesam nanovo pročitala prvi volume stripa Sage te nastavila na drugi i treći dio. Od njih, drugi mi je bio najbolji. Saga je jedan od onih stripova koji svi hvale, i s razlogom. Fantastični crteži, emocionalna i zanimljiva obiteljska priča, međuplanetarni ratovi, bogati worldbuilding, sve me to osvojilo, zbog čega se rado vraćam ovom svijetu.
2. Veljača: The Mirror Empire (Kameron Hurley)
Veljača mi je bio još jedan od onih slabijih mjeseca za čitanje (zapravo tako će biti do travnja), ali imala sam prilike pročitati roman The Mirror Empire autorice Kameron Hurley. Roman mi je bio dosta zanimljiv; mračan i “gritty” fantasy s paralelnim svjetovima, gdje jedan svijet izvodi invaziju na drugi. Političke intrige, ubojstva, ratovi, matrijarhalni poredak, te društvo s drukčijim rodnim sustavom čine ovaj roman zanimljivim za čitanjem, no zbog puno likova malo ga je i teško čitati.
3. Ožujak: Decameron 2020: Priče iz karantene (grupa autora)
Malo varam s time što sam uvrstila Decameron u ožujak, s obzirom da je trajao do svibnja, ali ovo je mjesec u kojem sam bila maksimalno posvećena Decameronu, posebice kad je uveden lockdown. Kao jedna od urednica u ovom književnom eventu, pročitala sam sve što nam je došlo od ožujka do svibnja, te sudjelovala u dnevnim objavama. Stoga smatram da imam pravo izdvojiti jedan mjesec samo za njega, i biram onaj početni. Sveukupno smo objavili 52 priče, 48 autora, različitih tema, žanrova i stilova. Priče su sakupljene i u zbirci koju možete skinuti besplatno s Koba ili Smashwordsa.

4. Travanj: Krsnik (Ana Cerovac)
U travnju sam već krenula više čitati i, zapravo, jedan od prvih tekstova na ovom blogu mi je bio upravo o onome što sam pročitala tada. Ovo je već jedan od onih mjeseci u kojima mi je bilo teško odabrati najbolji naslov. Za Morinu kutiju sam izdvojila zato novelu Finna (Nino Cipri), a ovdje ću spomenuti Krsnika Ane Cerovac. Krsnika smo već preporučivali na dva mjesta u Morinoj, i zbilja, zaslužio je svake pohvale. Ovaj povijesni fantasy o krsnicima, štrigama, uskocima, Frankopanima i Mlečanima pun je ratne akcije, malih priča o teškom životu u Istri, detektivskih istraživanja te nadnaravnih zavrzlama. Roman je autoričin prvijenac, te je odmah u startu pokupio dvije nagrade – kako za najbolji neobjavljeni povijesni roman, tako i Artefakt za najbolji roman spekulativne fikcije.
5. Svibanj: The Monster of Elendhaven (Jennifer Giesbrecht)
The Monster of Elendhaven bio nam je jedan od naslova za (corona) book club i definitivno jedna od boljih novela koje sam pročitala u 2020. Riječ je gotičkoj, dark fantasy priči koja u glavnom fokusu ima odnos dvojice glavnih likova. Mračna, ali i humoristična, sa zanimljivim likovima za koje je lako navijati, čak i kad su negativci. Ova knjiga mi je završila i na preporukama za Halloween čitanje (na engleskom).
6. Lipanj: The House of Sundering Flames (Aliette de Bodard)
Aliette de Bodard jedna mi je od najdražih autorica i planiram već dugo napisati “x razloga zbog kojih treba pročitati Dominion of the Fallen”, ali nikako da sjednem za taj tekst. Ovaj serijal jedan mi je od najboljih fantasy serijala koje sam čitala u zadnjih nekoliko godina. Demoni koji se bore za premoć u magičnoj postapokalipsi u Francuskoj na početku 20. stoljeća, s gej obiteljima, političkim intrigama, vijetnamskim zmajevima… Svima kojima mogu preporučam ove knjige. The House of Sundering Flames treći je dio, te završava trilogiju romana, no, uz glavne dijelove, autorica je napisala još i neke kratke priče i novele koje također vrijedi pročitati, posebice ako ste fan kuće Hawthorn, Asmodeusa i Thuana.
Kao i svaki dio do sada, knjiga se čita s velikom napetosti, te progovara o moći, gladi, želji za sigurnosti, važnosti zajednice, te o tome da je ponekad potrebno uništiti ugnjetavačke sisteme i započeti ispočetka za bolji svijet.

7. Srpanj: Gideon the Ninth (Tamsyn Muir)
Ovo je jedna od knjiga koja mi se preklapa s odabirom za Morinu kutiju i koju sam preporučila u prvom tekstu za časopis. Ne mogu prestati pričati o Gt9 i trilogiji The Locked Tomb. Na svu sreću, na Tumblru je aktivan fandom, tako da lako nalazim fanart i memeove, nešto što mi izrazito fali za Dominion of the Fallen.
Gt9 se treba pročitati kako bi se dobio točan dojam o stilu kojim autorica piše (neobično i novo, kombinacija kičastog, gotičkog stila i suvremenog meme izraza), s “disaster” lezbijkom koja ima oči za “viktorijansku” stariju damu, njena uštogljena neprijateljica iz djetinjstva koja je nekromantski prodigy, escape room misterija na derutnom planetu, gotička estetika, intrige, ubojstva, i nekromancija. Što više reći?
Ujedno, srpanj i kolovoz su mi bili najbogatiji mjeseci po pitanju količine toga što sam pročitala, posebice kolovoz, s obzirom da sam u jednom trenutku na godišnjem samo čitala, i naravno da su mi u ova dva mjeseca ugurani svi mogući fantastični naslovi.
8. Kolovoz: What the Hell Did I Just Read (Jason “David Wong” Pargin)
Za početak, jedno pojašnjenje. Jason Pargin dugo je godina objavljivao pod pseudonimom David Wong, ali nedavno je zaključio kako je vrijeme da umirovi svoj pseudonim i da objavljuje pod svojim imenom. Stoga sam odlučila spomenuti oba imena, za svaki slučaj, baš onako kako mu stoji i na Twitteru.
What the Hell Did I Just Read treći dio je serijala John Dies at the End i, ako se ne varam, idući dio je već najavljen. Riječ je o ludom, apsurdnom horor romanu u kojem ništa nije kako se čini jer cijeli serijal počiva na naratoru kojem se ne može vjerovati (ultimativni unreliable narator). Ako volite takav tip pripovjedača i humoristični horor, ovo bi mogao biti serijal za vas.
9. Rujan: Mexican Gothic (Silvia Moreno-Garcia)
Neću puno pisati o Mexican Gothicu jer sam već pisala o njemu, jednom na svom blogu i sad u odabiru za Morinu kutiju. S razlogom – Mexican Gothic fantastičan je horor roman koji je zaslužio sve pohvale. S razlogom je posvuda na internetu i ako ga do sada niste imali priliku pročitati dajte mu šansu, posebice ako volite gotičke romane sa zlim kućama i misterioznim bogataškim obiteljima.

10. Listopad: Johnny’s Girls (Vesna Kurilić)
Netko bi mogao reći da moram odabrati Vesnin Johnny’s Girls, ali ta bi osoba bila u krivu. Iako sam urednica ovog romana, ne biram ga iz nepotističkih razloga, već zato što mi je zaista najbolji naslov koji sam pročitala u listopadu (iako je točnije reći da sam završnu verziju pročitala u listopadu kad je roman i objavljen). Iako su mi se jako svidjela još dva druga naslova u ovom mjesecu (dok mi je četvrtio bio meh), ovaj me osvojio time što je alternativna povijest i paralelni svjetovi u jednom, te imamo prikaze dieselpunk Rijeke sa zlatnim neboderima u svijetu u kojem se svjetski ratovi nisu dogodili. Uz to je riječ o lezbijskoj romansi o zabranjenoj ljubavi između dviju duplića (ilivamga selfcest kako bi se to u nekim fandomima reklo), što je definitivno zanimljiva problematika za ljubić. Definitivno neobično i drukčije.
11. Studeni: The Hollow Places (T. Kingfisher)
Studeni je bio mjesec kad sam najmanje čitala. Djelomično zbog NaNoWriMa, djelomično zbog toga što sam zapela na Compass Rose. Kad sam napokon odlučila da odustajem od tog romana, već je bilo malo prekasno. Ali! U listopadu mi je stigao The Hollow Places, roman Ursule Vernon pod pseudonimom T. Kingfisher. Horor roman s paralelnim svjetovima (već treći takav podžanr na ovoj listi) koji sam progutala u par dana, pored toga što nisam imala puno vremena. Napeta misterija sa zlom Narnijom i zabavnim likovima, te nekim prilično jezovitim scenama; nadam se da će Vernon napisati još ovakvih hororaca.
12. Prosinac: Black Sun (Rebecca Roanhorse)
U trenutku kad ovo pišem čitam Seven of Infinities Aliette de Bodard i imam When the Tiger Came Down the Mountain Nghi Vo kojeg planiram pročitati prije 2021., pa tko zna, možda se još predomislim do kraja za najbolji prosinački naslov. Ali za sada to mjesto definitivno ide epic fantasy romanu inspiriranim pretkolumbovskom Amerikom Rebecce Roanhorse. Napet roman, pun političkih intriga, bogatog worldbuildinga, ritualne magije, religijskih kultista i zanimljivih likova, zadnjih nekoliko sati sam odslušala na rubu kauča. S obzirom da inače ne volim baš epic fantasy, nisam bila sigurna hoće li mi se svidjeti roman, ali sad mi je izrazito drago da sam mu dala šansu.
Ove godine nisam uspjela pročitati onoliko knjiga koliko sam htjela, ali sam zato pročitala mnogo zanimljivih, dobrih i fantastičnih naslova. Samo se nadam da ću iduće godine imati priliku pročitati još više toga.

Osim što sam čitala, ove godine sam puno i pisala. Uspjela sam objaviti jednu sapphic horor novelu What do Nightmares Dream of i zbirku queer folk horor priča Mistress of Geese. Moram priznati da sam jako sam ponosna na njih, kao i zadovoljna ovim naslovima te svojim uredničkim radom na Decameronu 2020., Johnny’s Girls, Freddie and Ivan Go Ice Skating Together, i Krasnoj zemlji, autorice Ane Cerovac, koja izlazi iduće godine.